Obrona to jeden z najważniejszych dni w życiu studenta. Jednak żeby móc do niej podejść, trzeba najpierw napisać pracę licencjacką. Zazwyczaj jest to dość problematyczne zadanie i nie każdy student wie, jak się za to zabrać. Jeśli Ty również nie masz pojęcia, co masz zrobić, to zachęcamy Cię do przeczytania poniższego artykułu. Przedstawiamy w nim kilka podstawowych informacji, które powinny pomóc Ci w początkowych fazach pisania.
Co to jest praca licencjacka i dlaczego jest ważna?
Zanim przejdziemy do szczegółów, warto wyjaśnić, czym tak w ogóle jest praca licencjacka. Otóż jest to poważniejsza i bardziej szczegółowa rozprawka, w której analizuje się dokładnie dany temat. Jej napisanie wiąże się z ukończeniem studiów i uzyskaniem dyplomu. Praca licencjacka jest więc obowiązkowa – każdy student, który chce formalnie ukończyć studia, musi napisać taką pracę. W przeciwnym razie studia nie będą uznane.
Jak zacząć pisanie pracy licencjackiej?
Jeśli podejdzie się do tematu pracy licencjackiej odpowiednio poważnie, to jest szansa, że uda się ją napisać w miarę sensownie i estetycznie. Poniższy tekst nie jest jednak ani instrukcją pisania pracy licencjackiej, ani poradnikiem na temat sposobów jej napisania. Przedstawia on raczej ogólne wytyczne dotyczące pisania pracy licencjackiej, które mogą być przydatne dla studentów chcących podjąć się tego trudnego zadania.
Pisanie pracy licencjackiej można podzielić na kilka etapów:
- Wybór tematu to pierwszy i bardzo ważny krok. Temat powinien zgadzać się z wytycznymi promotora oraz być związany z tematyką wydziału, na którym się studiuje. Niekiedy temat może być wybrany przez siebie, jednak i tak na końcu musi być on zaakceptowany przez promotora.
- Kolejnym etapem jest sformułowanie planu pracy licencjackiej. Powinien on być precyzyjnie określony i zawierać w sobie elementy teoretyczne oraz empiryczne. Jest to bardzo ważny punkt, gdyż odpowiednie sformułowanie planu ma duży wpływ na dalsze etapy pracy.
- Przegląd literatury to kolejny etap, który trzeba wziąć pod uwagę podczas pisania pracy licencjackiej. Przeprowadzenie takiego przeglądu ma na celu zaznajomienie się z istniejącymi teoriami i badaniami naukowymi, które dotyczącą tematu pracy. Na tym etapie można także zastanowić się nad metodologią badań.
- Wykonanie pracy licencjackiej – etap ten jest najbardziej czasochłonny i wymagający. W tym momencie pisze się pracę licencjacką, która musi być poprawna zarówno merytorycznie, jak i formalnie. Przyjęło się, że praca licencjacka powinna składać się z trzech rozdziałów.
- Na sam koniec przychodzi czas obrony pracy licencjackiej. Na tym etapie studenci prezentują swoje prace oraz odpowiadają na pytania Komisji Egzaminacyjnej. Pamiętaj, żeby przygotować się do tego etapu, gdyż od Twojej prezentacji i umiejętności bronienia swojego punktu widzenia będzie zależało, czy uzyskasz tytuł licencjata.